Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Sunt obligata sa merg la notarul agentiei la ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Sunt obligata sa merg la notarul agentiei la cumpararea unui apartament?

Buna ziua! Urmeaza sa achitionez un apartament prin credit ipotecar. Apartamentul pe care il doresc este vandut printr-o agentie. Aceasta a spus ca vrea sa fac cu notarul lor antecontractul si contractul de vanzare cumparare. Am aceasta obligatie sau pot sa imi aleg eu notarul la care doresc sa mergem?
Nu aveti aceasta obligatie, le puteti spune ca doriti sa mergeti la alt notar si vedeti ce spun...
Daca refuza si chiar vreti apartamentul... puteti merge insotit/a de un avocat/jurist...
Alegerea notarului face parte din clauzele negociabile. Nu sunteți obligați, nici dvs., nici agenția. Însă dacă nu există consens, contractul cade.
adriandimitriu, utilizator
Din moment ce legal, obligația de plata a onorariului revine cumparatorului, cumparatorul alege și notarul.
Legal, nu va pot obliga.
Practic, pot sa va facă mici șicane, de natură să îngreuneze colaborarea cu notarul și sa para a fi dificilă (de exemplu: nu aduc toate documentele, le aduc cu întârziere, aduc doar copii, nu și originale, nu au o atitudine deschisa și flexibila vizavi de notar, încep sa aibă nemulțumiri vizavi de felul în care este redactat contractul etc. etc. etc)