Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Motocicleta A2 fara limitare.
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Motocicleta A2 fara limitare.

Salut! Daca eu detin categoria de permis A2 si o motocicleta limitata in acte dar fizic limitarea este scoasa, ce sanctiuni prevede legea?
Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană al cărei permis de conducere este necorespunzător categoriei sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv ori al cărei permis i-a fost retras sau anulat ori căreia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendată sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule în România se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.