Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Acces drum privat
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Acces drum privat

Daca mai multi vecini de pe un drum privat decid sa puna bariera la intratea pe strada, dar prima casa de la intrarea pe strada nu este de acord se poate totusi monta bariera la intrarea pe strada? Daca se monteaza si se ingradeste astfel accesul primei case, ce se poate intampla?
Salutare!

Pentru a fi edificată o astfel de barieră, este necesară o autorizație de construire. (Legea 50/1991) Autorizarea implică consimţământul, în formă autentică, valabil al tuturor coproprietarilor, pentru că strada respectivă se află în coproprietate forțată (art. 646 pct. 2 Cod civil). Vezi și art. 647 alin. (1).