Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua ,am o feteita de 1 An jumate cu un Neamt ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua ,am o feteita de 1 An jumate cu un Neamt ,dupa multe ...

Buna ziua ,am o feteita de 1 An jumate cu un Neamt ,dupa multe certuri multe apeluri la politie si multe intoarceri la el i apoi pentru a incerca sa mai fin o familie,am hotarat sa plec cu fetita in Romania .Ea s-a nascut in Germania ,dupa legile de acolo ,eu nu i-am dat lui drepturi asupra fetitei ,noi fiind necăsătoriți,insa este trecut pe certificatul de nastere.Din pacate pentru mine nu reusesc sa ma descurc in Romania deoarece nu am ajutor din partea familiei mele si nici un loc stabil unde sa stau ,doresc sa ma intorc in Germania?pot apărea probleme pe parcurs?este mai bine sa raman in România cu fata ?care ar fi cei mai buni pasi de urmat in situația mea pentru a nu imi pierde fetița si pt a reusi sa trec peste aceasta problema.El nu ma ajuta cu nici un ban ,pana luna trecuta am primit alocatia din Germania acum nu mai primesc nici aia ,si din spusele lui mi-ar fi venit acasa la el un plic in care zicea ca trebuie sa înapoiez alocația pe cele 4 luni state in România.Exista vreo posibilitate pentru a evita asta ?
Trebuie sa va adresați instantei de judecata cu o cerere prin care sa stabiliți domiciliul copilului la dvs, sa exercitati autoritatea parinteasca în mod exclusiv asupra lui cât și obligarea tatalui la plata unei pensii de întreținere.
Sa ieșiți din tara, aveti nevoie de acordul tatalui.
Contactați un avocat și discutați în detaliu toate aspectele juridice referitoare la situația dvs.