Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua, Desi incadrat grupa a doua de munca, ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua, Desi incadrat grupa a doua de munca, conform documentelor ...

Buna ziua,
Desi incadrat grupa a doua de munca, conform documentelor furnizate de angajator catre Casa de Pensii, nu au fost livrati banii catre Casa de Pensii, pe o perioada de 20 de ani. Prin urmare pensia calculata este mai mica ! Mentionez ca angajatorul este firma de stat. Ce se poate face ?
Multumesc,
Bună ziua.

Aveți la îndemână o acțiune în instanță, împotriva angajatorului și, ulterior, cu hotărârea definitivă, se va recalcula pensia.
Totuși, descrierea situației ar necesita lămuriri suplimentare și ar fi bine să vă angajați un avocat, pentru că demersurile ce ar trebui întreprinse sunt de un grad destul de ridicat de dificultate.

Cu stimă, av. Hulea Ionuț-Marius
„Hulea Ionuț-Marius” - Cabinet de Avocat, Avocat