Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Bună ziua Vă rog să mă ajutați , suntem o firmă ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Bună ziua Vă rog să mă ajutați , suntem o firmă din România ...

Bună ziua
Vă rog să mă ajutați , suntem o firmă din România care importăm produse de curățenie , lavete, saci menajeri, mopuri etc, din Polonia ,,, produsul are brandul polonez, și câteva înscrisuri despre utilizare în diferite limbi , printre care și în limba română ,, în josul ambalajului e înscris producătorul polonez cu datele lui juridice, aducând aceste produse și punându-le pe piața românească, e obligatoriu să etichetezi și distribuitorul din România pe ambalaj?
Va multumesc anticipat
Traian
doar daca sunt destinate vanzarii de retail, trebuie mentionat importatorul, adica dvs. si trebuie sa aiba si marca europeana de conformtate, acel CE. daca e pentru uzul firmelor (de curatenie, de ex), nu e nevoie