Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... KDP - Amazon - vanzare carti ca persoana juridica
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

KDP - Amazon - vanzare carti ca persoana juridica

Buna ziua,
Posibil sa ma mai repet cu acest continut.
Vreau sa stiu daca e mai bine sa faci publicari de carti (carti de poezii, sau low content), pe amazon KDP, ca si persoana juridica? Ce mi-ar trebui mai exact. Eu am vazut ca acolo cand iti faci contul dte pune sa selectezi daca esti companie sau nu si te pune sa pui datele contului bancar iar la final ai nevoie de un tax indentification number (care nu stiu ce reprezinta acesta). Este oare CUI-ul SRL-ului?

Inca ceva ar fi: cum or sa arate aceste venituri la mine in firma? Ca eu in sine nu cred ca am cum sa generez facturi pe asta, sau se vor genera facturi automat din amazon? Asta nu stiu iarasi cum va fi? CUm va trebui contabila si eu sa gestionez aceste facturi?

Sa zicem ca vand 300 de carti intr-o luna? Cum se vor genera acele facturi? De unde le voi lua ca sa le introduc in SPV, catre ANAF?

Multumesc anticipat,
Alexandru
Dacă vinzi ceva, cum sunt cărțile în cazul de față, este bine să o faci ca și comerciant printr-una din formele recunoscute în România: PFA, ÎI, ÎF sau SRL. Facturile vor fi emise de tine independent de platforma folosită sau prin platformă, conform contractului încheiat cu aceasta.

În SPV prin e-Factura se introduc doar facturile emise către persoane juridice române (B2B) si către instituții publice române (B2G).
Buna ziua,
Multumesc de raspuns si imi cer scuze de nestiinta mea.

Sunt cu SRL-ul la inceput. Din ce inteleg in SPV eu trebuie sa bag doar facturile emise in amazon catre entitati si nu persoane fizice.

Daca e asa, eu cum fac dovada ca in firma mea au intrat acei bani? Adica daca eu generez 300 de facturi catre persoane fizice, cum fac cu astea, legat de ANAF?

Si plus de asta ce reprezinta acel Tax Indentificatin Number, de pe site-ul Amazon KDP? Este CUI-ul SRL-ului?

Oare AMAZON KDP are un cod de platitor TVA? Daca da, cum pot afla asta oare?

Multumesc,
Alex

Iulian MANEA a scris:

Dacă vinzi ceva, cum sunt cărțile în cazul de față, este bine să o faci ca și comerciant printr-una din formele recunoscute în România: PFA, ÎI, ÎF sau SRL. Facturile vor fi emise de tine independent de platforma folosită sau prin platformă, conform contractului încheiat cu aceasta.

În SPV prin e-Factura se introduc doar facturile emise către persoane juridice române (B2B) si către instituții publice române (B2G).

Sunt cu SRL-ul la inceput.

Dacă vrei ca treaba să meargă, apelează la specialiști. De aceea a apărut diviziunea muncii din vremuri străvechi.

Eu, ca specialist în contabilitate, recunosc că nu știu tot în domeniu. Tu vrei să faci totul în firmă. Faliment scrie ...

Nu se poate să iei tu totul. Împarte și cu amărâții de noi ...
Iulian MANEA, Contabil
Sigur. Oricum am contabil la firma. Dar vroiam sa cunosc mai multe detalii in sensul asta. Multumesc de informatii. Toate cele bune!

Iulian MANEA a scris:

Sunt cu SRL-ul la inceput.

Dacă vrei ca treaba să meargă, apelează la specialiști. De aceea a apărut diviziunea muncii din vremuri străvechi.

Eu, ca specialist în contabilitate, recunosc că nu știu tot în domeniu. Tu vrei să faci totul în firmă. Faliment scrie ...

Nu se poate să iei tu totul. Împarte și cu amărâții de noi ...