Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua, Nu se solicită de la cimitir să facem ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua, Nu se solicită de la cimitir să facem succesiunea ...

Bună ziua,

Nu se solicită de la cimitir să facem succesiunea după bunica pentru a pentru trece Actul de Concesiune pe numele nostru.

Bunica la data decesului nu a avut bunuri, decât acest drept de concesiune moștenit de la tatăl ei.

Bunica a murit în 2006, și a avut 2 fii: VD decedat în 2023 (tatăl meu) și VL decedat în 2003.

VL a avut un fiu în urma unei căsătorii scurte cu CC de acum 40 de ani (decedată după 2018, din auzite) și un fiu cu aceasta - VC (decedat în 2018, fără copii).

Ni se cere la notariat să aducem certificat de moștenitor al persoanei care e posibil să o fi moștenit pe CC, pentru a putea face succesiunea noastră.

Eu nu am de unde să cunosc această informație, nici cine a fost CC, unde a locuit, dacă a avut rude care să o fi moștenit.

Vă rog frumos să îmi transmiteți cum se poate soluționa o asemenea situație.

Eu trebuie să duc la cimitir un act prin care eu sunt moștenitoare a bunicii. Nu am cum să demonstrez nimic despre cineva pe care nici nu am cunoscut-o și despre eventuale rude ale ei (în speță CC). Aceste informații cred că nici Ministerul de Interne nu le are...

Vă mulțumesc pentru eventualele clarificări.
SebiA, utilizator
Notarul public care v-a trimis la plimbare dupa certificatul de mostenitor merita un premiu. Unul pentru lene. Lasand gluma la o parte treaba sta in felul urmator: daca stiti data decesului CC notarul poate solicita comunicarea unei copiii dupa certificatul de de3ces si apoi poate cere Camerei Notarilor Publici sa-i comunice daca s-a dezbatut sau nu succesiunea dupa CC. Camera Notarilor Publici ii poate da doua raspunsuri: Da sau Nu. Daca e Da atunci CNP indica si notarul care a dezbatut succesiunea, iar notarul d-voastra poate sa ceara o copie legalizata de la colegul sau; daca raspunsul este NU va poate face certificatul de mostenitor. Insa problema este ca pentru un loc in cimitir nu merita atata munca. Asa ca a gasit scurtatura cu "aduceti-mi certificatul de mostenitor al persoanei pe care nici macar nu o cunoasteti"
Vă mulțumesc tare mult pentru explicație!

Adalbert Gabriel Gazdovici a scris:

Notarul public care v-a trimis la plimbare dupa certificatul de mostenitor merita un premiu. Unul pentru lene. Lasand gluma la o parte treaba sta in felul urmator: daca stiti data decesului CC notarul poate solicita comunicarea unei copiii dupa certificatul de de3ces si apoi poate cere Camerei Notarilor Publici sa-i comunice daca s-a dezbatut sau nu succesiunea dupa CC. Camera Notarilor Publici ii poate da doua raspunsuri: Da sau Nu. Daca e Da atunci CNP indica si notarul care a dezbatut succesiunea, iar notarul d-voastra poate sa ceara o copie legalizata de la colegul sau; daca raspunsul este NU va poate face certificatul de mostenitor. Insa problema este ca pentru un loc in cimitir nu merita atata munca. Asa ca a gasit scurtatura cu "aduceti-mi certificatul de mostenitor al persoanei pe care nici macar nu o cunoasteti"