avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 820 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua, Nu se solicită de la cimitir să facem ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua, Nu se solicită de la cimitir să facem succesiunea ...

Bună ziua,

Nu se solicită de la cimitir să facem succesiunea după bunica pentru a pentru trece Actul de Concesiune pe numele nostru.

Bunica la data decesului nu a avut bunuri, decât acest drept de concesiune moștenit de la tatăl ei.

Bunica a murit în 2006, și a avut 2 fii: VD decedat în 2023 (tatăl meu) și VL decedat în 2003.

VL a avut un fiu în urma unei căsătorii scurte cu CC de acum 40 de ani (decedată după 2018, din auzite) și un fiu cu aceasta - VC (decedat în 2018, fără copii).

Ni se cere la notariat să aducem certificat de moștenitor al persoanei care e posibil să o fi moștenit pe CC, pentru a putea face succesiunea noastră.

Eu nu am de unde să cunosc această informație, nici cine a fost CC, unde a locuit, dacă a avut rude care să o fi moștenit.

Vă rog frumos să îmi transmiteți cum se poate soluționa o asemenea situație.

Eu trebuie să duc la cimitir un act prin care eu sunt moștenitoare a bunicii. Nu am cum să demonstrez nimic despre cineva pe care nici nu am cunoscut-o și despre eventuale rude ale ei (în speță CC). Aceste informații cred că nici Ministerul de Interne nu le are...

Vă mulțumesc pentru eventualele clarificări.
Ultima modificare: Joi, 18 Iulie 2024
SebiA, utilizator
Cel mai recent răspuns: SebiA , utilizator 21:37, 18 Iulie 2024
Notarul public care v-a trimis la plimbare dupa certificatul de mostenitor merita un premiu. Unul pentru lene. Lasand gluma la o parte treaba sta in felul urmator: daca stiti data decesului CC notarul poate solicita comunicarea unei copiii dupa certificatul de de3ces si apoi poate cere Camerei Notarilor Publici sa-i comunice daca s-a dezbatut sau nu succesiunea dupa CC. Camera Notarilor Publici ii poate da doua raspunsuri: Da sau Nu. Daca e Da atunci CNP indica si notarul care a dezbatut succesiunea, iar notarul d-voastra poate sa ceara o copie legalizata de la colegul sau; daca raspunsul este NU va poate face certificatul de mostenitor. Insa problema este ca pentru un loc in cimitir nu merita atata munca. Asa ca a gasit scurtatura cu "aduceti-mi certificatul de mostenitor al persoanei pe care nici macar nu o cunoasteti"
Vă mulțumesc tare mult pentru explicație!


Adalbert Gabriel Gazdovici a scris:

Notarul public care v-a trimis la plimbare dupa certificatul de mostenitor merita un premiu. Unul pentru lene. Lasand gluma la o parte treaba sta in felul urmator: daca stiti data decesului CC notarul poate solicita comunicarea unei copiii dupa certificatul de de3ces si apoi poate cere Camerei Notarilor Publici sa-i comunice daca s-a dezbatut sau nu succesiunea dupa CC. Camera Notarilor Publici ii poate da doua raspunsuri: Da sau Nu. Daca e Da atunci CNP indica si notarul care a dezbatut succesiunea, iar notarul d-voastra poate sa ceara o copie legalizata de la colegul sau; daca raspunsul este NU va poate face certificatul de mostenitor. Insa problema este ca pentru un loc in cimitir nu merita atata munca. Asa ca a gasit scurtatura cu "aduceti-mi certificatul de mostenitor al persoanei pe care nici macar nu o cunoasteti"

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bunicii mei dețineau un loc de veci la cimitirul municipal. ... mugurel84 mugurel84 Bunicii mei dețineau un loc de veci la cimitirul municipal. Bunica a decedat în 1992 iar bunicul în 2018. Plata concesiunii locului a fost făcută integral ... (vezi toată discuția)
Succesiune loc de veci in concesiune maka67 maka67 Buna ziua, Am o intrebare, este vorba despre un loc de veci care este luat in concesiune de la cimitir, titularul a decedat, iar dupa deschiderea ... (vezi toată discuția)
Donatia unei jumatati dintr-un bun doru99999 doru99999 Buna ziua, As dori o lamurire cu privire la o situatie aparuta si anume: Bunica mea a primit(acceptat) o mostenire (un loc de veci)de la o matusa care a ... (vezi toată discuția)