Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua, Nu se solicită de la cimitir să facem ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua, Nu se solicită de la cimitir să facem succesiunea ...

Bună ziua,

Nu se solicită de la cimitir să facem succesiunea după bunica pentru a pentru trece Actul de Concesiune pe numele nostru.

Bunica la data decesului nu a avut bunuri, decât acest drept de concesiune moștenit de la tatăl ei.

Bunica a murit în 2006, și a avut 2 fii: VD decedat în 2023 (tatăl meu) și VL decedat în 2003.

VL a avut un fiu în urma unei căsătorii scurte cu CC de acum 40 de ani (decedată după 2018, din auzite) și un fiu cu aceasta - VC (decedat în 2018, fără copii).

Ni se cere la notariat să aducem certificat de moștenitor al persoanei care e posibil să o fi moștenit pe CC, pentru a putea face succesiunea noastră.

Eu nu am de unde să cunosc această informație, nici cine a fost CC, unde a locuit, dacă a avut rude care să o fi moștenit.

Vă rog frumos să îmi transmiteți cum se poate soluționa o asemenea situație.

Eu trebuie să duc la cimitir un act prin care eu sunt moștenitoare a bunicii. Nu am cum să demonstrez nimic despre cineva pe care nici nu am cunoscut-o și despre eventuale rude ale ei (în speță CC). Aceste informații cred că nici Ministerul de Interne nu le are...

Vă mulțumesc pentru eventualele clarificări.
SebiA, utilizator
@raluk0207
si dupa ce d-voastra ati citit speta de mai sus ati ajuns la concluzia ca certificatele respective erau in posesia lui SebiA care nu voia sa le dea notarului public? Era un personaj in Morometii care avea o intrebare enervanta, „pe ce te bazezi?” Cocoşilă parca-i zicea. Asa ca va intreb si eu la fel dupa ce am recitit ce a scris SebiA. Oricum notarul trebuia sa-i intrebe: Bre, pot sa fac eu treaba asta cu actele contra cost, sau vreti sa o faceti voi de-a moca? Nu sa-i trimita la plimbare.
Un ultim lucru: Mie nu mi se pare normal ca un om sa mearga la notar bou si sa se intoarca de acolo vaca, vorba lui Creanga. Nu mi se pare normal sa nu-i spuna notarul ce posibilitati are si sa afle despre ele de pe un forum.
Adalbert Gabriel Gazdovici, Avocat