Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua! Fica mea locuieste cu ginerele in una ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua! Fica mea locuieste cu ginerele in una dintre casele ...

Buna ziua!
Fica mea locuieste cu ginerele in una dintre casele mele, in cazul in care se vinde casa ,vreau sa ii ajut sa le dau bani sa-si cumpere alta casa.Fiind casatoriti vor figura ambii in CF. Cum pot sa procedez , daca in cazul unui divort intre ei sa reiasa clar, ca banii pt achizitia locuintei au fost dati de parintii fetei.Ce acte trebuie sa inchei in acest sens.
Ii donati ficei banii cu contract de donatie. Cand ia casa, scrie in act de unde provin banii ( sau parte din ei_)... cf contractului de donatie.
daca iau casa numai pe banii dvs, fata o poate intabula direct ca bun propriu, sa nu mai treaca printr-un partaj, scrie direct in act ca cumpara ca bun propriu pt ca ilocuieste un alt bun propriu, donatia in bani.
gi-jane2, moderator