avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 962 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, Teren extravilan cu 4 mostenitori, in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, Teren extravilan cu 4 mostenitori, in indiviziune. ...

Buna ziua,
Teren extravilan cu 4 mostenitori, in indiviziune.
Am aflat azi, ca sotia unui mostenitor(care e decedat), a vandut o parte din teren cu chitanta de mana.
Noul proprietar vrea sa faca acte la primarie, pe numele lui, pentru ca acum cateva luni, s-a facut cadastrul gratuit pe teren, de catre stat.
Din ce am inteles primaria ii va face acte noului proprietar, care e o asociatie agricola.
Ce putem face noi, ceilalti 3 mostenitori? E legal ce face primaria?

Sotia in viata, cum a vandut un teren pe care nu are acte? Nu era nimic pe numele ei. Chiar si sotul mort, era tot mostenitor, fara succesiune dezbatuta!!!
Ultima modificare: Vineri, 19 Iulie 2024
psimona22, utilizator

Alte discuții în legătură

Construcție ilegala pe terenul meu NICU TICU NICU TICU Cineva a construit ilegal o cabană pe un teren extravilan, moștenit de la mama mea... Mentionez ca nu am cf pe teren, singura dovada fiind registrul agricol ... (vezi toată discuția)
Ascunderea unor parcele la succesiune pe care ulterior tăinuitoriul s-a trecut unic mostenitor janvorovenci janvorovenci Sora soției a ascuns existența unor parcele de teren la succesiune iar după aceea s-a trecut ca unica moștenitoare a acestor parcele despre care am aflat ... (vezi toată discuția)
Se poate face proces de ieșire din indivuziune din tp fara dezbaterea ... Lavi Camani Lavi Camani Se poate face proces de ieșire din indivuziune din TP fara dezbaterea succesiunii titularului? (vezi toată discuția)