Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Acionare in instanta dupa solutionare ANPC
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Acionare in instanta dupa solutionare ANPC

Buna ziua,

As dori sa actionez in instanta un o firma ce are un site de articole de pescuit. Am comandat de la ei o mulineta care a venit cu urme de utilizare si defecta. Am incercat pe cale amiabila sa rezolv problema dar nu s-a vrut. Am depus plangere la ANPC iar acestia i-au dat dreptate operatorului. Mentionez ca suma in cauza este 500 de lei, nimic spectaculos dar nu doresc ca problema sa ramana asa si ca acest operator sa aiba ocazia de a insela si alta lume. Imi puteti spune va rog care sunt pasi prin care il pot actiona in instanta? Multumesc!
scrieti o cerere de chemare in judecata pe care o depuneti la judecatoria unde isi are sediul firma reclamata. de preferat sa solicitati unui avocat acest lucru, fiindca daca nu includeti toate informatiile s-ar putea sa vi se respinga. dupa ce vi se da termen, va trebui sa platiti taxa de timbru. gata! sunteti justitiabil