Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Lucrez de 8 ani după 5 ani am fost apt condiționat ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Lucrez de 8 ani după 5 ani am fost apt condiționat iar acum ...

Lucrez de 8 ani după 5 ani am fost apt condiționat iar acum medic mă trecut inpapt eu faclndumi 80 la sută din sat ini este strigător la cer.
Fisa de aptitudine emisa de medicul specialist de medicina muncii poate fi contestata conform prevederilor HG nr. 355/ 2007 cu modificarile si completarile ulterioare, privind supravegherea starii de sanatate a lucratorilor:
-ART. 30 Persoana examinată poate contesta rezultatul dat de către medicul specialist de medicina muncii privind aptitudinea în muncă.
-ART. 31 Contestaţia prevăzută la art. 30 se adresează direcţiei de sănătate publică judeţene sau a municipiului Bucureşti, în termen de 7 zile lucrătoare de la data primirii fişei de aptitudine în muncă.
-ART. 32 Direcţia de sănătate publică judeţeană sau a municipiului Bucureşti desemnează o comisie formată din 3 medici specialişti de medicina muncii şi convoacă părţile implicate în termen de 21 de zile lucrătoare de la data primirii
contestaţiei.
-ART. 33 Decizia comisiei este consemnată într-un proces-verbal şi este comunicată în scris persoanei examinate medical.
-ART. 34 Concluzia procesului-verbal este consemnată în fişa de aptitudine, în care a fost precizat rezultatul examenului medical contestat.