avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 692 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... SCHIMB nume în buletin după căsătorie în Anglia. ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

SCHIMB nume în buletin după căsătorie în Anglia. Bună ziua. Eu sunt româncă și m-am căsătorit cu un olandez, ...

Bună ziua. Eu sunt româncă și m-am căsătorit cu un olandez, ne-am căsătorit în Anglia. Vom avea un copil în septembrie.
Mi-am schimbat permisul englezesc în care am luat numele lui și am păstrat și pe al meu.
Deoarece vom naște în curant , nu pot călători în România în următoarele luni să îmi schimb buletinul și pașaportul.
Este vreo problemă dacă îmi schimb buletinul și pașaportul anul viitor?
Mulțumesc
Cel mai recent răspuns: georgiana.td , utilizator 18:29, 22 Iulie 2024
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
In principiu nu ar fi o problema, nu se mai platesc amenzi pentru depasirea termenului de solicitare a emiterii unui nou act de identitate. Important este sa aveți un act de identitate valabil sau pasaport, ca sa puteti calatori.
La venirea in tara va trebui :
- sa transcrieti căsătoria în registrele de stare civila românesti
- sa transcrieti actul de naștere al copilului
- sa obțineți carte de identitate cu noul nume și, ulterior, pasaport pentru dvs. si copil SAU să obțineți pasaport de cetatean roman cu domiciliul in strainatate pentru dvs. si copil, daca in mod curent locuiti in strainatate
Ultima modificare: Luni, 22 Iulie 2024
georgiana.td, utilizator

Mulțumesc frumos.

Deoarece tatăl r olandez, îi vom face pașaport olandez și va avea și pașaport britanic deoarece se naște aici.
Nu poate avea 3 pașapoarte din câte am citit.
Trebuie să îi fac certificat de naștere romanesc dacă va lua cetățenie olandeză și va avea și pașaport britanic?
Mulțumesc frumos

Eu oricum îmi voi schimba buletinul și pașaportul anul viitor.


georgiana.td a scris:

In principiu nu ar fi o problema, nu se mai platesc amenzi pentru depasirea termenului de solicitare a emiterii unui nou act de identitate. Important este sa aveți un act de identitate valabil sau pasaport, ca sa puteti calatori.
La venirea in tara va trebui :
- sa transcrieti căsătoria în registrele de stare civila românesti
- sa transcrieti actul de naștere al copilului
- sa obțineți carte de identitate cu noul nume și, ulterior, pasaport pentru dvs. si copil SAU să obțineți pasaport de cetatean roman cu domiciliul in strainatate pentru dvs. si copil, daca in mod curent locuiti in strainatate


Mulțumesc frumos.

Deoarece tatăl r olandez, îi vom face pașaport olandez și va avea și pașaport britanic deoarece se naște aici.
Nu poate avea 3 pașapoarte din câte am citit.
Trebuie să îi fac certificat de naștere romanesc dacă va lua cetățenie olandeză și va avea și pașaport britanic?
Mulțumesc frumos

Eu oricum îmi voi schimba buletinul și pașaportul anul viitor.


georgiana.td a scris:

In principiu nu ar fi o problema, nu se mai platesc amenzi pentru depasirea termenului de solicitare a emiterii unui nou act de identitate. Important este sa aveți un act de identitate valabil sau pasaport, ca sa puteti calatori.
La venirea in tara va trebui :
- sa transcrieti căsătoria în registrele de stare civila românesti
- sa transcrieti actul de naștere al copilului
- sa obțineți carte de identitate cu noul nume și, ulterior, pasaport pentru dvs. si copil SAU să obțineți pasaport de cetatean roman cu domiciliul in strainatate pentru dvs. si copil, daca in mod curent locuiti in strainatate

Prin naștere, copilul va fi cetățean român. Aveți obligația să îi transcrieți actul de naștere în termen de 6 luni. Pașaportul nu este obligatoriu, este alegerea dvs

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mama româncă tatal polonez copil englez Sophiaramona Sophiaramona Buna ziua. As dori sa merg in România cu familia dar nu stiu ce restricții voi avea. Eu sunt româncă, căsătorită cu polonez (căsătoriți in Anglia) ... (vezi toată discuția)
Dubla nationalitate copil minor iesire din tara monique78ro monique78ro Fetita mea este olandeza si romanca. Are domiciliul in Olanda si carte de identitate olandeza. Are certificat de nastere olandez, nascuta in Olanda si ... (vezi toată discuția)
Casatoria cu un cetatean ucrainean bogdanoana bogdanoana Buna ziua. As dori sa aflu daca sar putea sa ma casatoresc eu romanca cu un cetatean ucrainean si daca el dupa ce a primit o interdictie de 5 ani in marea ... (vezi toată discuția)