Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... SCHIMB nume în buletin după căsătorie în Anglia. ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

SCHIMB nume în buletin după căsătorie în Anglia. Bună ziua. Eu sunt româncă și m-am căsătorit cu un olandez, ...

Bună ziua. Eu sunt româncă și m-am căsătorit cu un olandez, ne-am căsătorit în Anglia. Vom avea un copil în septembrie.
Mi-am schimbat permisul englezesc în care am luat numele lui și am păstrat și pe al meu.
Deoarece vom naște în curant , nu pot călători în România în următoarele luni să îmi schimb buletinul și pașaportul.
Este vreo problemă dacă îmi schimb buletinul și pașaportul anul viitor?
Mulțumesc
In principiu nu ar fi o problema, nu se mai platesc amenzi pentru depasirea termenului de solicitare a emiterii unui nou act de identitate. Important este sa aveți un act de identitate valabil sau pasaport, ca sa puteti calatori.
La venirea in tara va trebui :
- sa transcrieti căsătoria în registrele de stare civila românesti
- sa transcrieti actul de naștere al copilului
- sa obțineți carte de identitate cu noul nume și, ulterior, pasaport pentru dvs. si copil SAU să obțineți pasaport de cetatean roman cu domiciliul in strainatate pentru dvs. si copil, daca in mod curent locuiti in strainatate
georgiana.td, utilizator

Mulțumesc frumos.

Deoarece tatăl r olandez, îi vom face pașaport olandez și va avea și pașaport britanic deoarece se naște aici.
Nu poate avea 3 pașapoarte din câte am citit.
Trebuie să îi fac certificat de naștere romanesc dacă va lua cetățenie olandeză și va avea și pașaport britanic?
Mulțumesc frumos

Eu oricum îmi voi schimba buletinul și pașaportul anul viitor.

georgiana.td a scris:

In principiu nu ar fi o problema, nu se mai platesc amenzi pentru depasirea termenului de solicitare a emiterii unui nou act de identitate. Important este sa aveți un act de identitate valabil sau pasaport, ca sa puteti calatori.
La venirea in tara va trebui :
- sa transcrieti căsătoria în registrele de stare civila românesti
- sa transcrieti actul de naștere al copilului
- sa obțineți carte de identitate cu noul nume și, ulterior, pasaport pentru dvs. si copil SAU să obțineți pasaport de cetatean roman cu domiciliul in strainatate pentru dvs. si copil, daca in mod curent locuiti in strainatate

Mulțumesc frumos.

Deoarece tatăl r olandez, îi vom face pașaport olandez și va avea și pașaport britanic deoarece se naște aici.
Nu poate avea 3 pașapoarte din câte am citit.
Trebuie să îi fac certificat de naștere romanesc dacă va lua cetățenie olandeză și va avea și pașaport britanic?
Mulțumesc frumos

Eu oricum îmi voi schimba buletinul și pașaportul anul viitor.

georgiana.td a scris:

In principiu nu ar fi o problema, nu se mai platesc amenzi pentru depasirea termenului de solicitare a emiterii unui nou act de identitate. Important este sa aveți un act de identitate valabil sau pasaport, ca sa puteti calatori.
La venirea in tara va trebui :
- sa transcrieti căsătoria în registrele de stare civila românesti
- sa transcrieti actul de naștere al copilului
- sa obțineți carte de identitate cu noul nume și, ulterior, pasaport pentru dvs. si copil SAU să obțineți pasaport de cetatean roman cu domiciliul in strainatate pentru dvs. si copil, daca in mod curent locuiti in strainatate

Prin naștere, copilul va fi cetățean român. Aveți obligația să îi transcrieți actul de naștere în termen de 6 luni. Pașaportul nu este obligatoriu, este alegerea dvs