Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita Buna ziua,am si eu o rugaminte si as ...
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita Buna ziua,am si eu o rugaminte si as dori sa ...

Executare silita
Buna ziua,am si eu o rugaminte si as dori sa ma ajute cineva cu un raspuns va rog din suflet va sunt recunoscator.
Am primit o instiintare privind masura popririi in care scrie dosar executare silita de la o firma de avocatura cred (Cosoreanu&Asociatii) referitor la un credit neachitat din anul 2015 in care scrie:
Cererea de executare silita formulata de creditorul urmaritor INVESTCAPITAL LTD (KRUK)
In baza titlului executoriu reprezentat de contract de credit X din datadin data de 30.12.2015
Incheierea de incuviintare a executarii silite din data de 27.06.2024,pronuntata de judecatoria sector 4 in dosarul numarul X
Incheierea emisa in data de 12.07.2024 cu privire la cuantumul creantei datorate si stabilirea cheltuielilor de executare.
Prin prezenta va aducem la cunostinta ca am dispus infiintarea popririi asupra sumelor datorate/detinute de tertii popriti.
Anexez prezentei urmatoarele inscrisuri:
Adresa/adresele de poprire-in copie certificata
Titlu executoriu-in copie certificata
Incheierea prin care a fost incuviintata executarea silita/certificatul de grefa prin care se atesta ca a fost incuviintata executarea silita-in copie certificata
Incheierea prin care au fost stabilite cheltuielile de executare-in original
In aceeasi instiintare am primit mai multe foi:
1. in care scrie ca imi face poprire la firma unde lucrez
2.Somatie
3.Incheiere
4.Instanta: in care scrie ca au primit de la instanta in 5 iulie 2024 si cu un numar 2627/2024
Va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns un sfat cum ar trebuii sa procedez si unde ar trebuii sa ma adresez pentru a rezolva aceasta problema ce ar trebuii sa fac?
Numarul de dosar din instiintarea pe care am primit-o nu o gasesc online la nici o judecatorie am cautat-o si pe just.ro judecatoria sector 4 si nu este de gasit scrie ca nu au gasit nici-un dosar cu nr X,nu ar trebuii sa gasesc numarul de dosar online la judecatoria sector 4? Va multumesc! Si v-as fii recunoscator daca ma ajutati!
Bună seara.

Singurul demers pe care îl aveți la îndemână este contestația la executare.

Pe portalul instanțelor nu mai apar dosarele de încuviințare, de aceea nu puteți identifica dosarul.

Vă sfătuiesc să vă angajați un avocat, pentru că un astfel de demers în instanță este de un grad ridicat de dificultate și aveți un termen scurt, de numai 15 zile, în care il puneți efectua.

Cu stimă, av. Hulea Ionuț-Marius
Am inteles dar eu mai am.o instiintare de la judecatoria sector 2 cu un abonament de telefonie mobila neachitat din 2019 si el apare online la judecatoria sector 2

„Hulea Ionuț-Marius” - Cabinet de Avocat a scris:

Bună seara.

Singurul demers pe care îl aveți la îndemână este contestația la executare.

Pe portalul instanțelor nu mai apar dosarele de încuviințare, de aceea nu puteți identifica dosarul.

Vă sfătuiesc să vă angajați un avocat, pentru că un astfel de demers în instanță este de un grad ridicat de dificultate și aveți un termen scurt, de numai 15 zile, în care il puneți efectua.

Cu stimă, av. Hulea Ionuț-Marius

Credeti ca am vre-o sansa de castig avand in vedere caci eu nu am.mai achitat acel inprumut din 2015 si am fost dat in judecata in 2024?
Din cate am citit pe internet cazul ar fii prescris.

„Hulea Ionuț-Marius” - Cabinet de Avocat a scris:

Bună seara.

Singurul demers pe care îl aveți la îndemână este contestația la executare.

Pe portalul instanțelor nu mai apar dosarele de încuviințare, de aceea nu puteți identifica dosarul.

Vă sfătuiesc să vă angajați un avocat, pentru că un astfel de demers în instanță este de un grad ridicat de dificultate și aveți un termen scurt, de numai 15 zile, în care il puneți efectua.

Cu stimă, av. Hulea Ionuț-Marius

Au voie sa ma mai actioneze in judecata sa ma execute silit daca a trecut mai mult de 3 ani de cand nu am mai achitat? Nu se prescrie?

„Hulea Ionuț-Marius” - Cabinet de Avocat a scris:

Bună seara.

Singurul demers pe care îl aveți la îndemână este contestația la executare.

Pe portalul instanțelor nu mai apar dosarele de încuviințare, de aceea nu puteți identifica dosarul.

Vă sfătuiesc să vă angajați un avocat, pentru că un astfel de demers în instanță este de un grad ridicat de dificultate și aveți un termen scurt, de numai 15 zile, în care il puneți efectua.

Cu stimă, av. Hulea Ionuț-Marius

ADDYBDA, utilizator
Buna ziua,daca as dorii sa ma reprezentati in judecata si sunte-ti deeacord ce costuri ar fii? Va multumesc!

„Hulea Ionuț-Marius” - Cabinet de Avocat a scris:

Bună seara.

Singurul demers pe care îl aveți la îndemână este contestația la executare.

Pe portalul instanțelor nu mai apar dosarele de încuviințare, de aceea nu puteți identifica dosarul.

Vă sfătuiesc să vă angajați un avocat, pentru că un astfel de demers în instanță este de un grad ridicat de dificultate și aveți un termen scurt, de numai 15 zile, în care il puneți efectua.

Cu stimă, av. Hulea Ionuț-Marius