avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 733 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... buna ziua sora mea (25 ani) vrea sa faca pensie de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

buna ziua sora mea (25 ani) vrea sa faca pensie de invaliditate ...

buna ziua sora mea (25 ani) vrea sa faca pensie de invaliditate ia tratament si are 2 ani stagiu de cotizare, are sanse sa o ia?
Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 11:32, 22 Iulie 2024
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dacă are vre-o șansă vor aprecia doctorii specialiști și apoi va decide COMISIA de expertiză medicală a capacității de muncă.
Depinde ce boală are, în ce stadiu e afecțiunea, și dacă are pierdută capacitatea de muncă în totalitate, sau măcar pe jumătate.
Ultima modificare: Luni, 22 Iulie 2024
Dapix, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Se poate ieși la pensie pe caz de boală la vârsta de 40 ani? ... AndreeaMihaelaZ AndreeaMihaelaZ Se poate ieși la pensie pe caz de boală la vârsta de 40 ani? Precizez,pe cartea de muncă sunt deja 20 ani. (vezi toată discuția)
Pensie de invaliditate ANI12 ANI12 Am 54 ani,diagnosticata cu insuficienta renala gradul 5,cu 20 de ani de cotizare.Ma pot pensiona pe caz de boala?In ce conditii? (vezi toată discuția)
Pensie de boala iuliana silvana emilia iuliana silvana emilia la 15 ani vechime in munca pot beneficia de pensie de boala (vezi toată discuția)