Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Buna ziua, am un card de cumparaturi la Cetelem, mi-am ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Buna ziua, am un card de cumparaturi la Cetelem, mi-am platit ...

Buna ziua, am un card de cumparaturi la Cetelem mi-am platit ratele intocmai si la timp fara intarzieri fara penalitati, in aceasta luna am primit de la ei un mesaj cum ca, contractul de credit a ajuns la data scadenta si trebuie sa platesc toata suma restanta odata pt a nu fi raportata la biroul de credit si a nu se incepe executarea silita, am trimis un mail la relatii cu clienti si i-am rugat sa-mi puna la dispozitie contractul de credit semnat de mine in care este specificat faptul ca luna aceasta este data scadenta, nu mi-au trimis acest contract de credit dupa un alt mail ei mi-au raspuns ca mi-au trimis cu confirmare de primire un act aditional pentru prelungirea perioadei contractuale si nu am semnat acel act aditional, le-am spus sa-mi puna la dispozitie confirmarea de primire semnata de mine, mi-au trimis un act in care era specificat faptul ca ZIPPER SERVICE SRL a preluat plic retur pentru aceasta tirimitere cu motivul Plecat din localitate/Avizat, eu la acel moment eram in concediu iar acel plic s-a intors la expeditor, ce sfaturi imi puteti da ce ar trebui sa fac in continuare? Mai precizez faptul ca eu imi platesc in continuare rata fara a tine cont de ce spun ei!
Multumesc!
Sfaturi de bun simț: Citiți contractul, continuând să achitați ratele. Nu mai retrageți bani de pe card. Dacă contractul este într-adevăr scadent, firma are dreptul legal să declare întregul credit exigibil. Dacă ați fost înștiințată oficial, prin adresă, că a fost declarat scadent creditul, încercați să solicitați, în scris, o cerere de eșalonare a datoriei pe un termen de 6 luni sau mai mult. O notă aparte: dacă suma scadentă este de peste 10.000 lei, o eventuală executare silită poate fi îndreptată și asupra bunurilor imobile. Din păcate mulți români consideră că analiza de 10 minute a unui contract de către un avocat nu merită 100 de euro.

PFA Secretar notariat
dorumihalache, utilizator
Contractul de credit nu il am, ei au spus ca a ajus la data scadenta, dar cum a ajuns la data scadenta daca eu mai am de platit la ei 10 rate in valoare de 60 lei rata, de ce nu vor sa-mi puna la dispozitie desi am cerut de mai multe ori contractul de credit semnat de mine in care este specificat faptu ca data scadenta este in luna Iulie 2024? Nu am fost insiintata prin nico adresa oficiala ca a fost declarat scadent creditul, cum sa fie declarat scadent creditul daca eu inca mai ma de platit rate? Am primit doar un SMS in care mi se spuena ca mai am de plata 1200 lei, desi in aplicatia lor restante aveam 600 lei , am sunat la relatii cu clienti si la fel mi-au spus ca mai am de plata 600 lei, in alta ordine de idei Cetelem pe site-ul lor au anuntat in 2023 ca citez: "In consecinta, BNP Paribas Personal Finance anunta demararea procedurilor de intrerupere a activitatilor sale in Romania. Grupul a inaintat catre autoritatile de resort documentatia necesara in vederea incetarii activitatii de acordare de credite de consum pe piata din Romania, in conformitate cu procedurile legislative in vigoare." si ca "Cetelem va asigura continuitatea relatiilor de afaceri cu partenerii si clientii in baza contractelor de credit si carduri aflate in derulare pana la rambursarea integrala si la incetarea obligatiilor contractuale." de ce sunt somata sa platesc toata suma datorata atat timp cat este un contract in derulare? Cu ce drept declara ei creditul scadent daca eu sunt cu ratele la zi?

dorumihalache a scris:

Sfaturi de bun simț: Citiți contractul, continuând să achitați ratele. Nu mai retrageți bani de pe card. Dacă contractul este într-adevăr scadent, firma are dreptul legal să declare întregul credit exigibil. Dacă ați fost înștiințată oficial, prin adresă, că a fost declarat scadent creditul, încercați să solicitați, în scris, o cerere de eșalonare a datoriei pe un termen de 6 luni sau mai mult. O notă aparte: dacă suma scadentă este de peste 10.000 lei, o eventuală executare silită poate fi îndreptată și asupra bunurilor imobile. Din păcate mulți români consideră că analiza de 10 minute a unui contract de către un avocat nu merită 100 de euro.

PFA Secretar notariat

Posibil într-adevăr să se apropie termenul final de a se retrage din România și pun presiune, ilegal, pe clienți să recupereze cât mai mult. Se bazează pe faptul că decalajul enorm de putere economică dintre părțile contractante îi descurajează pe clienți să se adreseze instanței. Pe de altă parte, ar fi trebuit să păstrați în condiții bune exemplarul dumneavoastră de contract. În condițiile în care sunteți un bun platnic și având în vedere suma modică rămasă de plată, este foarte puțin probabil să acționeze pe cale legală împotriva dumneavoastră.
dorumihalache, utilizator