Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Lista cu locatarii
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Lista cu locatarii

Este voie sau nu este sa fie o lista cu locatarii la intrarea in bloc? La interfon. Ce lege reglementeaza asta?
Nu este nici o lege, care sa reglementeze acest aspect. Puteti face cum doriti, puteti sa puneti o lista, puteti doar sa puneti o instructiune cu ce numere de apartamente sunt si modul de formare a codului. Depinde de cit de paranoici sunt cei din condominiu.

Numele proprietarilor se încadrează la date cu caracter personal și nu pot fi afișate decât cu acordul scris al fiecărui proprietar.

[ link extern ]

A.N.S.P.D.C.P a aplicat amenzi consistente asociațiilor de proprietari chiar și pentru expunerea numelui proprietarilor în listele de plată afișate la avizier

Enil a scris:

Este voie sau nu este sa fie o lista cu locatarii la intrarea in bloc? La interfon. Ce lege reglementeaza asta?

robert1958, utilizator
Aici e vorba doar de lista afisata in apropierea interfonului de la intrare, care nu are legatura cu ce se afiseaza la avizier. Nu intra sub incidenta regulilor GDPR. De exemplu, numele de familie, asociat unui cod de apel la interfon nu se incadreaza la date sensibile. E o modalitate simpla de a nu apela aiurea pe oricine, pina nimeresti persoana vizata.
latka, utilizator
Cu atât mai mult cu cât lista cu numele proprietarilor ar fi afișată în exterior, în apropierea interfonului, unde are acces oricine.

"Date cu caracter personal" înseamnă orice informaţii privind o persoană fizică identificată sau identificabilă ("persoana vizată"); o persoană fizică identificabilă este o persoană care poate fi identificată, direct sau indirect, în special prin referire la un element de identificare, cum ar fi un nume, un număr de identificare......”.

Afișarea numelui proprietarilor nu este nicidecum „o modalitate simpla de a nu apela aiurea pe oricine” putând deveni oricând un pericol pentru siguranța proprietarilor.

Vă recomand să lecturați „GHID PRIVIND PRELUCRĂRILE DE DATE CU CARACTER PERSONAL EFECTUATE
DE CĂTRE ASOCIAȚIILE DE PROPRIETARI ” ,

emitent Autoritatea Națională de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal.

robert1958, utilizator
Tocmai de acolo am informatiile, datele personale sensibile sunt altele .Un nume nu spune nimic, mai ales ca e numele de familie, Sa zicem "Popescu". Ei si, ce atita paranoia GDPR, ca vede ala ca e un Popescu in scara aia. Sunt poate sute in localitatea respectiva.

A amendat ANSPDCP vreo asociatie ca exista o lista la interfon ? Popescu, Ionescu, Vasiliu, Marin, Tibuleac, etc....ce mare brinza. Ce date sensibile au fost expuse ? E CNP-ul acolo, data nasterii, seria si numarul cartii de identitate ? Nu.

"Ca urmare a punctelor de vedere solicitate Autorității de Supraveghere de către
asociațiile de proprietari cu privire la prelucrările de date pe care le efectuează sau
intenționează să le pună în practică, a rezultat că scopurile în care aceste entități colectează
și prelucrează datele personale vizează, în principal, următoarele activități
:
- instalarea unor sisteme de supraveghere video
- calcularea cotelor de contribuţie la cheltuielile asociaţiei de proprietari și
afișarea cuantumurilor la avizierul scării de bloc
- înregistrarea datelor personale în cartea de imobil
- afișarea datelor de contact ale președintelui asociației de proprietari,
administratorului, membrilor comitetului executiv și ale membrilor comisiei de
cenzori."
latka, utilizator