avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1244 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, eu si sotia mea detinem amandoi cate o cota ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, eu si sotia mea detinem amandoi cate o cota de 50% ...

Buna ziua, eu si sotia mea detinem amandoi cate o cota de 50% din apartament, putem vinde fiecare cota lui de 50% aceluiasi viitor cumparator al apartamentului ?
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 09:24, 24 Iulie 2024
vindeti impreuna, veti fi 2 vanzatori si un cumparator.
daca nu vindeti in acelasi timp, puteti vinde fiecare cota sa. Asta numai daca aveti cote determinate, asa cum ziceti.
Daca sunttei proprietari in devalmasie, vindeti impreuna.
Ultima modificare: Miercuri, 24 Iulie 2024
gi-jane2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pot sa vand 1/2 din un apartament ? italytattoo italytattoo Buna ziua sunt unu din cei doi coproprietari .. Anul trecut am cumparat un apartament si as dori sa stiu daca pot vinde cota mea fara aprobarea al celuilalt ... (vezi toată discuția)
Instrainare 1/2 din bun comun ELLACAL ELLACAL Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti daca unul din soti poate instraina (prin donatie , vanzare, etc) jumatate din apartamentul cumparat in timpul casatoriei de la ... (vezi toată discuția)
Cota parte proprietate si modificare cota parte Mihaivl1 Mihaivl1 Buna ziua, Eu impreuna cu sotia dorim sa achizitionam un imobil. Parintii sotiei vor sa ne sprijine cu o suma de bani, pe care sa ii transmita sotiei prin ... (vezi toată discuția)