Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Buna ziua, am avut o creanta certa, lichida, exigibila ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Buna ziua, am avut o creanta certa, lichida, exigibila si care ...

Buna ziua, am avut o creanta certa, lichida, exigibila si care nu era prescrisa, pe care am putut sa o incasez doar apeland la o societate de avocati specializati. Vreau sa stiu daca am posibilitatea sa refacturez catre debitor costurile cu aceasta societate si daca da, care ar fi baza legala pentru asta ? Multumesc.
Ideal ar fi fost să cereți aceste cheltuieli în cadrul litigiului.

Puteți solicita contravaloarea facturii achitată către societatea de avocați, însă nu puteți cere decât onorariul fix, nu și onorariul de succes. Dacă nu vi-l restituie, trebuie deschisă din nou o acțiune în justiție pentru recuperarea acestor costuri.

Av. Filimon Cristina
Multumesc mult, imi dati si baza legala a acestei solicitari ?
Art. 453 cod procedura civila
Multumesc, salutari cordiale!