Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire cont Bună ziua , După 8 ani de zile de ...
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire cont Bună ziua , După 8 ani de zile de poprire , am ...

Poprire cont

Bună ziua ,

După 8 ani de zile de poprire , am primit hotărâre judecătorească de la firma de executori ca ridica poprirea ; ( asta se întâmplă anul trecut ) .
Menționez ca în 2011 a fost făcut creditul.
Anul acesta o altă firmă a preluat dosarul și din nou este contul poprit.
Când se aplică prescrierea și în ce condiții?
Prescrierea, dacă în mod repetat este întreruptă de creditor prin stăruință în executare, nu se mai poate aplica nici până ieștiți la pensie.

În mod practic prescripția intervine după 3 ani de dezinteres al creditorului, ca o sancțiune pentru delăsarea și nepăsarea sa.
Trebuie să înțelegeți că prescrierea NU este un cadou pentru dumneavoastră ca debitor.
Dapix, utilizator
Daca este prescrisa creanta, trebuie sa cereti constatarea prescrierii, aceasta nu se aplica din oficiu. Aveti 15 zile de la instiintare pentru asta.
Nu cunosc de ce a incetat poprirea anterioara, daca aveati bunuri etc.