Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua! Vreau să divorțez după 28 de ani de ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua! Vreau să divorțez după 28 de ani de căsnicie. ...

Bună ziua! Vreau să divorțez după 28 de ani de căsnicie. Casa e pe numele tatălui meu decedat, iar împreună cu soțul, avem un apartament .Mașinile sunt una pe numele soțului , una pe numele meu. Avem trei copii împreună, doi căsătoriți si un minor de 13 ani. Mentionez că sotul este alcoolic cu antecedente( cu inchidoare)iar de 5 ani, nu are un loc de muncă iar toate cheltuielile casei si mașinilor ( impozit, taxe, reparații ) le-am suportat singură din salariul meu, alocatie , bursă și activitati extra , la rude si cunoștințe. Cum procedez la divorț, ce se împarte și ce acte îmi trebuie?
se impart masinile si apartamentul.
daca le impartiti amiabil, la notar. daca nu, in instanta.
l amasini daca aveti roluri separate la fisc, pot ramane asa, sa nu mai faceti act de partaj.
Vedeti daca puteti lua certificat fiscal pt a dvs, asta insemnand ca o puteti vinde fara sa va trebuiasca ceva de la sot.
Masinile le puttei impart si prin inscris sub semnatura privata daca nu vreti sa mai platit act de partaj si pt ele.