Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună ziua, am fost din anul 2006 -2024 în pensie de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună ziua, am fost din anul 2006 -2024 în pensie de invaliditate gradul 2 ...

Bună ziua,mă numesc PURTAN DORINA.Am și o întrebare la DV.eu am fost din anul 2006 -2024 în pensie de invaliditate gradul 2.Am lucrați 21 ani vechime în muncă.La ieșirea în pensia de invaliditate gradul doi,mi s-a stabilit un punctaj mediu de 0,63640.Din una august mi s-a spus că întru din oficiu în pensia de limită de vârstă,am 62 de ani.Vreau să întreb cu vechime de 21 ani contribuție la stat nu-mi v-a crește punctajul?Dar pensia?Sau pentru recalculare v-a trebuii să depun la casa de pensii cartea de muncă și ce adeverințe mai am eu?Vă mulțumesc mult o zi cât mai frumoasă.
Luna si anul nasterii.
18 iunie 1962
Bună ziua,î-mi cer scuze pentru deranj dar după ce v-am trimis data ,luna și anul nașterii nu am mai primit răspuns la întrebarea mea în legătură cu punctul de pensie, cum l-am avut la pensia de invaliditate gradul doi,și dacă se modifică după 21 de ani lucrați 4 ani și 6 luni în tricotaje,12 ani în spital îngrijitoare curățenie și 4 ani și 6 luni la PETROM.DACĂ SE POATE AȘTEPT UN RĂSPUNS DE LA DUMNEAVOASTRĂ.MULȚUMESC MULT.MULTĂ SĂNĂTATE VĂ DORESC.,
Iunie 1962 Septembrie 2024 62/3 32/8
Anexa 5 spune ca incepand su 18/09/2024 trebuie sa fiti trecuta la limita de varsta din oficiu.
O atentionare a casei locale nu strica.
In interpretarea mea pensia de limita de varsta va creste, fata de cea de invaliditate.
Nu pot sa va spun cu cat.
Intai veti primi decizie de recalculare pe noua formula de calcul a noii legi 360/2024.
Si in acest caz prevad ca va fi o oarecare crestere a pensiei datorita noii formule de calcul.
MULȚUMESC DIN TOT SUFLETUL.MULTA SĂNĂTATE VĂ DORESC.