Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Curatela bolnav Schizofrenie Bună ziua, In scopul de ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Curatela bolnav Schizofrenie Bună ziua, In scopul de a obliga ...

Curatela bolnav Schizofrenie
Bună ziua,
In scopul de a obliga persoana bolnava sa își ia tratamentul, acest lucru însemnând ca de 2 ori pe luna sa lsolicit ambulanta pentru a o duce la psihiatrie sa facă o injectie pentru tratament, consultant un avocat am depus o cerere la instanta pentru obtinere curatela.
Ulterior m-am documentat în online, cat si pe acest site, și din ce am inteles, prin curatela nu as putea sa o duc nevoluntar la spital ori de câte ori este nevoie, ci doar prin obținere tutela speciala?
As dori totuși o lămurire, pentru ca nu am inteles exact în ce consta curatela și ce voi putea face cu aceasta în vederea obligarii persoanei bolnave la a-si lua tratamentul...
nu faceti nimic daca sunteti curator, ci toar tutore si pana sa fiti numit tutore, puteti fi numit curator special.
ca sa nu va complicati, poate ii schimba tratamentul sa ia pastile si i le puneti in mancare