Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Declaratie unica venituri estimate din dividende
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Declaratie unica venituri estimate din dividende

Buna seara,

Intrucat in luna iunie am obtinut venituri din dividende de 29.000 lei, am obligatia sa depun declaratia unica cu venitul estimat in 30 de zile, insa am doua nelamuriri, dupa cum urmeaza:

1. in luna mai am depus declaratia unica cu venitul realizat in anul 2023, necompletand si capitolul pentru venitul estimat pentru 2024. Cand voi depune declaratia cu venitul estimat pentru 2024, trebuie sa bifez ca rectific capitolul II sau nu?

2. avand in vedere ca venitul minim brut pe tara s-a modificat de la 1 iulie la suma de 3700 lei, la punctul II.2.2 lit. A1 (adica unde scrie ca obtin venituri intre 6-12 salarii minime brute) completez 1.980 lei (adica 3.300 lei x 6, la nivelul salariului minim pana in iunie) sau completez 2.200 lei (adica 3.700 lei x 6, la nivelul salariului minim incepand cu luna iulie)?

Multumesc

Intrucat in luna iunie am obtinut venituri din dividende de 29.000 lei, am obligatia sa depun declaratia unica cu venitul estimat in 30 de zile

Pentru că nu am văzut nicăieri (poate fi o scăpare pentru că nu sunt perfect) consider că această obligație nu există ci că trebuie depusă doar declarația unică cu veniturile din dividende obținute.

Cand voi depune declaratia cu venitul estimat pentru 2024, trebuie sa bifez ca rectific capitolul II sau nu?

Nu. Este declarație inițială.

Iulian MANEA, Contabil