avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 291 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Declaratie unica venituri estimate din dividende
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Declaratie unica venituri estimate din dividende

Buna seara,

Intrucat in luna iunie am obtinut venituri din dividende de 29.000 lei, am obligatia sa depun declaratia unica cu venitul estimat in 30 de zile, insa am doua nelamuriri, dupa cum urmeaza:

1. in luna mai am depus declaratia unica cu venitul realizat in anul 2023, necompletand si capitolul pentru venitul estimat pentru 2024. Cand voi depune declaratia cu venitul estimat pentru 2024, trebuie sa bifez ca rectific capitolul II sau nu?

2. avand in vedere ca venitul minim brut pe tara s-a modificat de la 1 iulie la suma de 3700 lei, la punctul II.2.2 lit. A1 (adica unde scrie ca obtin venituri intre 6-12 salarii minime brute) completez 1.980 lei (adica 3.300 lei x 6, la nivelul salariului minim pana in iunie) sau completez 2.200 lei (adica 3.700 lei x 6, la nivelul salariului minim incepand cu luna iulie)?

Multumesc

Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 00:01, 3 August 2024
Intrucat in luna iunie am obtinut venituri din dividende de 29.000 lei, am obligatia sa depun declaratia unica cu venitul estimat in 30 de zile


Pentru că nu am văzut nicăieri (poate fi o scăpare pentru că nu sunt perfect) consider că această obligație nu există ci că trebuie depusă doar declarația unică cu veniturile din dividende obținute.

Cand voi depune declaratia cu venitul estimat pentru 2024, trebuie sa bifez ca rectific capitolul II sau nu?


Nu. Este declarație inițială.

Ultima modificare: Sâmbătă, 3 August 2024
Iulian MANEA, Contabil

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua, va rog sa imi spuneti daca o societate cu angajati ... Camelia53 Camelia53 buna ziua, Va rog sa imi spuneti daca o societate cu angajati de peste 24 luni, dar care nu au avut salariul minim pana acum ,pot sa aiba incepand de la ... (vezi toată discuția)
Aș dori să plătesc cass în mod voluntar, ca persoană fizică. catalindumitr90 catalindumitr90 Aș dori să plătesc CASS în mod voluntar, ca persoană fizică, fără să am venituri. Ce trebuie să fac? (vezi toată discuția)
salariu minim net la 1 iulie 2024 NNicole NNicole Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema. Salariul minim brut garantat in plata la 1 iulie 2024 va fi de 3.700 lei, netul minim aferent ... (vezi toată discuția)