Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Buna ziua, In cazul in care ne este comunicata o ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Buna ziua, In cazul in care ne este comunicata o Cerere de revizuire ...

Buna ziua, In cazul in care ne este comunicata o Cerere de revizuire impreuna cu Comunicare adresa de la Curtea de apel, prin care se arata ca ".... va comunicam ca in termen de 5 zile de la primirea prezentei, sub sanctiunea de caderii din dreptul de a mai depune probe si de a invoca exceptii, aveti obligatia de a depune intampinarea". Insa exista si o Nota in partea de jos a adresei in care se precizeaza: "Cu copie cerere de revizuire, cu mentiunea obligatiei de a depune intampinare cu cel putin 5 zile inaintea termenului de judecata". Va rog sa ma lamuriri daca intampinarea se depune in 5 zile de la primirea comunicarii sau aceasta trebuie depusa cu cel putin 5 zile inainte de termenul de judecata? Pe portal just sedinta e stabilit in luna septembrie... Va intreb aceasta, intrucat juristul se afla in concediu de odihna si nu stim cum trebuie procedat. Multumesc.
vaspa, utilizator
Din punctul meu de vedere, se va considera mențiunea specială, însă pentru a fi în siguranță, ar fi bine să faceți întâmpinarea în 5 zile de la primire. Faptul că juristul se află în CO nu e motiv întemeiat ca să nu vă îndepliniți obligațiile procedurale.

Av. Filimon Cristina
Multumesc pentru raspuns.