Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua. Am o casă lipită de a vecinului dar ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua. Am o casă lipită de a vecinului dar fiecare are ...

Bună ziua. Am o casă lipită de a vecinului dar fiecare are peretele lui. Între pereți este o distanță de 15 cm vizibilă doar în pod. Eu vreau să modific acoperișul și să mă înalț 60 cm(calcan). Am nevoie de acordul vecinului?
In primul rand aveți nevoie de autorizație de construire ... condițiile le veți afla din certificatul de urbanism pe care-l obțineți foarte ușor (pe baza unei cereri tipizate + extras carte funciara de informare si extras de plan cadastral (nu mai vechi de 30 de zile) + taxa emitere certificat de urbanism.
Prin certificatul de urbanism primăria vă va informa daca este necesar acordul vecinului sau nu.
archibaldo, utilizator