Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie

Buna ziua, va rog sa mă ajutați cu un răspuns fata de următoarele: femeie, fara copii, născută în 1 mai 1970, lucrez din 01.02.1988, având aprox. 36 ani de muncă, aș dori să știu daca conform noii legi a pensiilor, aș putea să beneficiez de pensie anticipată parțială fara penalizare in anul 2028, după împlinirea a 58 de ani, dat fiind că se vor aduna peste 40 de ani de muncă, chiar daca nu voi împlini condiția de vârstă (5 ani înainte de împlinirea vârstei de 65 de ani). Va mulțumesc pentru răspuns.