Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna seara. Am o decizie de pensie anticipata partiala ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna seara. Am o decizie de pensie anticipata partiala in anul ...

Buna seara.
Am io decizie de pensie anticipata partiala in anul 2021 care a fost in plarta in 2024 luna iulie.Am 63 ani si am contribuit la CAS 39 ani pana in 2021 plus 3 ani din 2021-2024.Total 42 ani din care 20 luni somaj din 2004-2006.
La punerea in plata am primit aceasi pensie care o aveam in anul 2021.
Intrebare:
1.Pensia nu se va recalcula in 01.09.2024 sau va ramane asa pana la 65 ani ?
2.Pot solicita trecerea la pensie de varsta in 01.09.2024 si recalcularea ei?
Multumesc.
1.Pensia va fi recalculata aplicandu-se noua formula de calcul.
In acest caz vor intra in calcul si punctele de stabilitate.
2.Dupa intrarea in vigoare a legii 360/2023 depuneti cerere pentru trecerea la limita de varsta in baza prevederilor art.56 .
La trecerea la limita de varsta va intra in calcul si acea perioda de 3 ani.
Multumesc pentru raspuns.