Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Buna ziua, Am facut infacrt, am cateva stenturi si ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Buna ziua, Am facut infacrt, am cateva stenturi si sunt diagnosticat ...

Buna ziua,
Am facut infarct, am cateva stenturi si sunt diagnosticat cu Cardiopatie ischemica.
Intrebarea mea este daca din punct de vedere legal am voie sa muncesc. Mentionez ca in domeniul meu de activitate nu depun efort fizic.
Costy_dra, utilizator
Aptitudinea in munca se stabileste de catre medicul specialist de medicina muncii cu care firma (eventual angajator) are incheiat contract de prestari servicii medicale. Medicul va examineaza medical in baza HG nr. 355/ 2007 cu modificarile si completarile ulterioare, privind verificarea starii de sanatate a lucratorilor (se alege fisa corespunzatoare locului de munca din anexa 1). In urma examinarii medicale, medicul emite fisa de aptitudine in care poate sa mentioneze - apt/ inapt/ apt partial (precizeaza recomandarile medicale).
Nu doar efortul fizic este avut in vedere in fisa respectiva.