Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua. Va rog sa-mi spuneti cat este salariul net ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua. Va rog sa-mi spuneti cat este salariul net minim obligatoriu ...

Buna ziua. Va rog sa-mi spuneti cat este salariul net minim obligatoriu calculat pe ora de munca, fara nici un fel de sporuri incluse, cu incepere din 01.07.2024. Va multumesc anticipat pentru raspuns.
HG nr. 598/2024 pentru stabilirea salariului de bază minim brut pe țară garantat în plată
art. 1
Începând cu data de 1 iulie 2024, salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată, prevăzut la art. 164 alin. (1) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, republicată, cu modificările și completările ulterioare, se stabilește în bani, fără a include indemnizații, sporuri și alte adaosuri, la suma de 3.700 lei lunar, pentru un program normal de lucru în medie de 168,000 ore pe lună, reprezentând 22,024 lei/oră.
....
Cornel Vasile, Consilier juridic