Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... salut am vazut recent ca s a depus in senat un proiect ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

salut am vazut recent ca s a depus in senat un proiect in care ...

salut am vazut recent ca s a depus in senat un proiect in care cei care nu au stagium minim de cotizare vor putea primi pensie de invaliditate??
Nu cred in existenta unui astfel de proiect.
Pensia de invaliditate se acorda si pe legea 263/2010 si pe noua lege 360/2023 in conditiile in care ai un minim stagiu de cotizare/contributiv.
Legea 360/2023
Articolul 61
(1) Pensia de invaliditate se cuvine persoanelor care au realizat stagii de cotizare contributive în sistemul public de pensii, care nu au împlinit vârsta standard de pensionare............................