Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Trecere proprietate de pe copil pe parinte Buna. Se ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Trecere proprietate de pe copil pe parinte Buna. Se poate ca ...

Trecere proprietate de pe copil pe parinte
Buna. Se poate ca eu , in calitate de copil, sa transfer partea mea de proprietate mamei prin donatie ? Ma refer la partea mea din bunurile comune cu sotul .
Multumesc
Puteți, dar înainte de asta, trebuie sa faceți un partaj cu soțul, în timpul căsătoriei.
Bunurile pe care le aveți în comun sunt bunuri dobândite în devălmăşie (adica sunteți proprietari amândoi, dar fără ca fiecare sa aibă o cota parte determinata).
Deci la faza asta, nu există "partea mea".
Partea dvs se stabilește printr-un partaj anterior.