avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 540 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Trecere proprietate de pe copil pe parinte Buna. Se ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Trecere proprietate de pe copil pe parinte Buna. Se poate ca ...

Trecere proprietate de pe copil pe parinte
Buna. Se poate ca eu , in calitate de copil, sa transfer partea mea de proprietate mamei prin donatie ? Ma refer la partea mea din bunurile comune cu sotul .
Multumesc
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 15:15, 28 Iulie 2024
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Puteți, dar înainte de asta, trebuie sa faceți un partaj cu soțul, în timpul căsătoriei.
Bunurile pe care le aveți în comun sunt bunuri dobândite în devălmăşie (adica sunteți proprietari amândoi, dar fără ca fiecare sa aibă o cota parte determinata).
Deci la faza asta, nu există "partea mea".
Partea dvs se stabilește printr-un partaj anterior.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract uzufruct viager pentru un fiu radutech radutech Buna ziua, Parintii mei au un apartamaent in proprietate. Mama mea doreste sa imi lase mie jumatatea ei din apartament din timpul vietii. Mentionez ca am un ... (vezi toată discuția)
Donatie catre minor (tatal nu vrea sa fie reprezentant al copilului) akydoo akydoo Buna ziua , am si eu o problema de felul urmator . Avem un apartament dobandit in timpul casatoriei de la socrii mei prin vc. Sotul meu vrea sa le dam ... (vezi toată discuția)
Pot sa dau partea mea din proprietate unui copil danut.cheptanaru danut.cheptanaru pot sa dau partea mea din proprietatea comuna(o casa) cu sotia ,unui copil de al nostru fara sa fim divortati (vezi toată discuția)