Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, Fratele meu a mostenit o suma importanta de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, Fratele meu a mostenit o suma importanta de bani si ...

Buna ziua,
Fratele meu a mostenit o suma importanta de bani si vrea sa-mi dea prin transfer bancar in cont cca 150.000 de lei.
Pentru a fi in legalitate:
- este necesar ca transferul sa fie declarat la ANAF si platite anumite taxe
- trebuie facut act de donatie la notar
- nu este nevoie de nici o actiune suplimentara?
Multumesc anticipat pentru orice informatie utila.
gabros98, utilizator
Contract de donatie la notar, nu se plateste impozit. Nu aveti ce declara la anaf.
gi-jane2, moderator
Da, fratele trebuie să întocmească la notar un act de donație, care este scutit de impozit la stat fiind vorba de o sumă de bani (nu este scutit și de onorariul notarial). Potrivit legislației, transferul unor sume mari de bani necesită identificarea celor două părți, proveniența sumei de bani, natura transferului (donație sau împrumut) și chiar indicarea scopului concret al sumei de bani (achiziționarea unui anumit bun).

PFA Secretar notariat