avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 541 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, Fratele meu a mostenit o suma importanta de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, Fratele meu a mostenit o suma importanta de bani si ...

Buna ziua,
Fratele meu a mostenit o suma importanta de bani si vrea sa-mi dea prin transfer bancar in cont cca 150.000 de lei.
Pentru a fi in legalitate:
- este necesar ca transferul sa fie declarat la ANAF si platite anumite taxe
- trebuie facut act de donatie la notar
- nu este nevoie de nici o actiune suplimentara?
Multumesc anticipat pentru orice informatie utila.
Ultima modificare: Duminică, 28 Iulie 2024
gabros98, utilizator
Cel mai recent răspuns: dorumihalache , utilizator 19:55, 28 Iulie 2024
Contract de donatie la notar, nu se plateste impozit. Nu aveti ce declara la anaf.
Ultima modificare: Duminică, 28 Iulie 2024
gi-jane2, moderator
Da, fratele trebuie să întocmească la notar un act de donație, care este scutit de impozit la stat fiind vorba de o sumă de bani (nu este scutit și de onorariul notarial). Potrivit legislației, transferul unor sume mari de bani necesită identificarea celor două părți, proveniența sumei de bani, natura transferului (donație sau împrumut) și chiar indicarea scopului concret al sumei de bani (achiziționarea unui anumit bun).

PFA Secretar notariat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Doresc sa il imprumut pe fiul meu cu o suma mai mare de bani ... braun braun doresc sa il imprumut pe fiul meu cu o suma mai mare de bani prin transfer bancar. este bine sa ii fac donatie la notar sau un contract de imprumut? ce ... (vezi toată discuția)
Doresc să-i transfer o sumă de peste 10.000 euro copilului meu major. cum să procedez ca suma să nu fie impozitată? wrunning wrunning Buna ziua! Doresc a transfera o suma de peste 10.000 euro copilului meu major. Pentru a fi cert ca acesta nu va fi intrebat de taxe de impozit pe acesti bani ... (vezi toată discuția)