avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 543 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună seara, In urma cu 3 ani am depus o plângere ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună seara, In urma cu 3 ani am depus o plângere penala împotriva ...

Bună seara,
In urma cu 3 ani am depus o plângere penala împotriva fostei partenere privind Art 379 Nerespectarea măsurilor privind încredinţarea minorului | Codul Penal alin. 2 la sfatul dl avocat la vremea respectiva. Plângerea a fost făcută pt ca fosta partenera a mutat copilul din localitatea X în localitatea Y fara sa anunțe instanta sau pe mine(scrie și în hotărârea rămasă definitiva acest lucru).
Am primit mesaj în ziua când a trebuit sa îl iau pe minor la mine ca este mutat.
Dosarul a fost mutat de la parchetul X la parchetul Y, dosarul penal ajungând în satul cu fosta partenera.
In urma cu câteva zile am am primit de la parchet ca fapta nu este pedepsita de legea penala și nu are importanță șicanele făcute de mama, nu contează ca a mutat domiciliul copilului, nu contează ca distanța este mai mare. Cu alte cuvinte mama poate sa facă ce vrea ca ei nu pot sa o tragă la răspundere.
Am ajuns sa vad minorul o data la doua săptămâni chiar dacă am un interval orar de sunat.
Motivele invocate de mama fiind ca nu vrea minorul sa vorbească.
Minorul a fost audiat și de către judecătorul care a judecat noul proces intentat de mama, adică micșorarea programului de vizită.
Copilul zicând ca vrea sa stea cu ambii părinți.
Din păcate, anul trecut am luat copilul în vacanta de vara apelând 112 și cu ajutorul polițistului din sat.
Aceste fapte sunt pedepsite de legea penala?
Dacă da, ce articol pot sa folosesc pentru a face contestație la hotărârea procurorului?
Mulțumesc anticipat!

Alte discuții în legătură

Alocatie cornel selaru cornel selaru ce sanse de castig am fata de fosta sotie pentru drepturile banesti cei revin minorului ,care este in custodia mea in urma hotararii de divort? In momentul ... (vezi toată discuția)
Domiciliul copil minor myrcea1983 myrcea1983 Buna ziua,Am avut de curând un proces de divorț cu 2 copii minori,iar fata a ales sărrămână la mine iar băiatul de 3 ani judecătorul la iîncredințat ... (vezi toată discuția)
Buna ziua. ce se poate face in cazul in care un minor nu dorește ... Irina E.B Irina E.B Buna ziua. Ce se poate face in cazul in care un minor nu dorește să vină în vizită/ să doarmă, pentru perioade scurte de timp la tatăl său din cauza ... (vezi toată discuția)