Forum Discuţii juridice Executare silită In cazul in care unitatea a primit o adresa de ...
Discuție deschisă în Executare silită

In cazul in care unitatea a primit o adresa de infiintare a popririi ...

In cazul in care unitatea a primit o adresa de infiintare a popririi de la Serviciul impozite si taxe locale in care la numele si prenumele debitorului: este scris "defunct" cu numele unei persoane necunoscute, iar apoi "prin" cu numele si prenumele unui angajat, unitatea va proceda la retinerea sumei de bani? Mentionez ca angajatul nu recunoaste suma, insistand sa nu-i fie retinuta. Multumesc.
Angajatul dvs are posibilitatea sa formuleze contestație la executare,doar instanta putând verifica legalitatea unui act de executare.
vaspa a scris:

unitatea va proceda la retinerea sumei de bani? Mentionez ca angajatul nu recunoaste suma, insistand sa nu-i fie retinuta.

Răspunsul este DA, trebuie să îi rețină angajatului rata lunară prin poprire.
Angajatorul este obligat să se supună executorului fiscal, dacă nu vrea să i se pună validarea popririi.
Dapix, utilizator