Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, va rog sa ma lamuriti in cazul zilelor ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, va rog sa ma lamuriti in cazul zilelor libere platite...as ...

Buna ziua, va rog sa ma lamuriti in cazul zilelor libere platite...as dori sa stiu daca mai este valabil cODUL MUNCII LA NIVEL NATIONAL (cel care stabilea unu anumit numar de zile pentru evenimentele speciale).As dori sa stiu, daca in contractul colectiv la nivel de unitate, este specificat: ") Societatea va putea să acorde zile libere plătite în cazul în care în familia salariatului au loc evenimente deosebite, după cum urmează:
a) Căsătoria civilă a salariatului;
b) Naşterea unui copil;
c) Căsătoria civilă a unui copil;
d) Decesul soţului, copilului, părinţilor, socrilor;
e) Decesul bunicilor, fraţilor, surorilor sau a altor persoane aflate în întretinere;
(6.1.) Numărul de zile pe care societatea le va putea acorda salariatului în cazul evenimentelor de mai sus, se va stabili de către conducerea societății, prin rezoluția menționată pe cererea înregistrată la registratura societății, cerere prin care salariatul adresează solicitarea privind acordarea de zile libere plătite. Cererea salariatului va fi însoțită de documentele justificative care atestă realitatea celor susținute în cerere respectiv existența evenimentului. În cazul în care nu este posibilă prezentarea documentelor justificative la data formulării cererii, salariatul are obligația de a prezenta respectivele documente în termen de maximum 2 zile lucrătoare de la eveniment, în caz contrar salariatul considerându-se că a absentat nemotivat.”
Imi puteti spune va rog daca este corect si legal?Multumesc!
Nu exista Codul Muncii la nivel national .. daca va referiti la c.c.m. la nivel national, acesta nu mai exista din 01.01.2011.

Atat timp cat c.c.m la nivel de unitate a fost inregistrat la ITM, acea mentiunea este corecta.
Va multumesc pentru raspuns, la CCM la nivel national ma refeream, dar mi-a iesit "Codul muncii la nivel national"...