Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Dublă cetățenie româno-americană
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Dublă cetățenie româno-americană

Bună ziua!Sunt româncă cu dublă cetățenie româno-americană.Am intrat acum trei ani în România cu pașaport American.Cu două încercări nu am reușit să îmi transcriu căsătoria,dosarul a fost respins din lipsă de anumite documente, procuri!Intre timp relația cu soțul s-a degradat ,ajunsi la divorț și am renunțat la transcrierea căsătoriei.Am considerat ca nu mai are rost odată divorțată.Prin urmare nu figurez in România la evidența populație ca fiind si cetățean American ,căsătorită ,ori divorțată .Nu dețin pașaport romanesc,(expirat).CI este încă pe numele anterior căsătoriei în America.Daca mă întorc în America cu pașaportul American după trei ani de ședere în România și CI pe numele anterior căsătoriei aș putea întâmpina probleme la vama?Dețin toată documentația cu care aș putea dovedi căsătoria în America,(certificatul de divorț “annulment” încă nu îl dețin)cat și cetățenia Americană.Multumesc frumos.
Petro2475, utilizator
Daca aveti pasaport valabil, nu e o problema. Nu conteaza din ce tara este pasaportul.

Regula e ca trebuie sa aveti aceleasi nume si prenume in toate tarile in care sunteti cetatean.