Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Caine agresiv in curte comuna
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Caine agresiv in curte comuna

Buna ziua. Am cumparat o locuinta in curte comuna, pe o strada unde am inteles, de la un domn politist, ca nu este voie sa tii caini decat cu acordul celorlalti.
Totusi, sunt doi caini lasati liberi prin curte, iar unul dintre ei este foarte agresiv; sare efectiv la om imediat ce intra pe poarta. L-am rugat pe vecinul care detine cainele sa il inchida (are un spatiu ingradit ca fiind al lui) pe timpul zilei, dar nu doreste. Tot timpul cand intru la mine in curte tb sa mai fiu cu cineva, ca sa nu ma atace cainele, caci imi e frica de el. Am si video in care a fugit direct spre mine si, spre norocul meu am avut o geanta mare de care a prins si tras cu coltii.
Cum pot rezolva aceasta problema?
Intr-o situație identică am sesizat poliția de proximitate. Au venit, au verificat dacă este înregistrat și i-au pus în vedere proprietarului sa il tină inchis intr-o zona special amenajată sau poate fi amendat.
De atunci nu l-a mai lăsat liber.
Buna ziua

Faceti reclamatie la politia locala.