Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Pot sa imi deduc taxa de scolarizare (8500 euro pe an) ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Pot sa imi deduc taxa de scolarizare (8500 euro pe an) pe PFA?

Buna ziua!
Sunt tehnician dentar care functioneaza cu un PFA cu cod CAEN 3250(Fabricarea de dispozitive, aparate si instrumente medicale si stomatologice) si as dori sa imi continui studiile in domeniul stomatologiei(cod CAEN 8623). Exista vreo posibilitate sa imi deduc taxa de scolarizare (8500 euro pe an) pe PFA? mentionez ca am inscris doar un singur cod CAEN ca si activitate principala.(3250). Multumesc
george-neagu, moderator
Nu.
Buna ziua! Va multumesc pentru raspuns. imi puteti, va rog, argumenta raspunsul?
Acele plăți nu pot fi înregistrate pe PFA pentru că nu au legătură cu veniturile obținute de aceasta. Sunt cheltuieli personale pe care le faceți din banii deja impozitați.

În Codul fiscal avem:

ART. 68 - Reguli generale de stabilire a venitului net anual din activități independente, determinat în sistem real, pe baza datelor din contabilitate

(...)

(4) Condițiile generale pe care trebuie să le îndeplinească cheltuielile efectuate în scopul desfășurării activității independente, pentru a putea fi deduse, în funcție de natura acestora, sunt:

a) să fie efectuate în cadrul activităților independente, justificate prin documente;

b) să fie cuprinse în cheltuielile exercițiului financiar al anului în cursul căruia au fost plătite;
Iulian MANEA, Contabil