Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua ,tatăl meu a decedat înainte mătușii ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua ,tatăl meu a decedat înainte mătușii ,acum se face ...

Buna ziua ,tatăl meu a decedat înainte mătușii ,acum se face succesiune după mătușa tatălui meu ,notarul a spus că noi 2 surori nu avem dreptul la nimic ,ci doar nepoții rămași în viață ,fratele tatălui meu și o sora .Este corect ,sau avem și noi dreptul ? Mulțumesc anticipat pentru răspuns..
Da, este corect.
Frații, surorile și nepoții de la frati și surori fac parte din clasa a II-a de moștenitori legali.

Defuncta fiind mătușa tatălui, în raport cu ea, dvs sunteți rude de gradul 3 (prin faptul ca tatăl a decedat înaintea mătușii, în virtutea reprezentării succesorale, ați urcat în locul și gradul tatălui dvs.). Dacă tatăl murea după, ați fi fost rude de gradul 4.
Însă nu ați urcat și în locul bunicului/bunicii dvs. Ca atare, sunteți de gradul 3.

Fratii și surorile defunctei sunt rude de gradul 2.
La fel și nepoții de la fratii/surorile defunctei, care au decedat înaintea ei.
Tot prin reprezentare succesorală, au urcat în locul și gradul părintelui lor și au devenit rude de gradul 2.

Dvs nu aveți dreptul la succesiune pentru ca se aplica principiul proximitatiii gradului de rudenie.
"Înăuntrul fiecărei clase, rudele de gradul cel mai apropiat cu defunctul înlătură de la moştenire rudele de grad mai îndepărtat, cu excepţia cazurilor pentru care legea dispune altfel." (Art.964, alin.3 din Codul civil)