Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Buna ziua!va rog sa ma ajutati cu un raspuns .Tatal ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Buna ziua!va rog sa ma ajutati cu un raspuns .Tatal meu a facut ...

Buna ziua!va rog sa ma ajutati cu un raspuns .Tatal meu a facut un credit in banca,a decedat si a ramas datoria neplatita..trebuie sa facem succesiunea si stiu ca preluam si datoriile..este bine sa mai asteptam?in sept face 2 ani si nu stiu daca se prescrie..multumesc frumos!
puteti accepta mostenirea sub beneficiu de inventar - nu veti prelua datoriile, sau verificati la banca, e posibil ca tatal dvs sa fi incheiat un contract de asigurare de viata, care sa acopere neplata ratelor si sa nu mai fie necesar sa le platiti.
Buna ziua

Datoriile nu se prescriu dupa 2 ani. Si in orice caz exista evenimente care intrerup termenul de prescriptie.

Verificati la banca daca nu cumva tatal dvs nu a avut si asigurare de viata. In acest caz, societatea de asigurare va plati catre banca datoria tatalui dvs.

Daca nu a avut asigurare, cand acceptati mostenirea, acceptati si datoria.

Important de stiut: veti raspunde pentru datorii numai in masura bunurilor mostenite. Adica daca defunctul a avut o datorie de 1.000.000 lei si bunuri de 100.000 lei, mostenitorii raspund (impreuna) numai in limita a 100.000 lei.