Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua! Îmi cer scuze pentru deranj! Am și eu o ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua! Îmi cer scuze pentru deranj! Am și eu o întrebare, ...

Bună ziua!
Îmi cer scuze pentru deranj! Am și eu o întrebare, sunt șofer de camion și as vrea sa îmi măresc diurna pentru a putea fi impozabila și sa ma ajute la indemnizația pentru creșterea copilului . Am salariu minim pe cartea de munca și diurna 73 euro pe zi. Cât trebuie sa îmi măresc diurna pentru a fi impozabila și cât ar fi sa dau în plus la stat?
Diurna este impozabilă pentru partea sau suma care depășește plafonul diurnei considerat a fi neimpozabil. Acest plafon este diferențiat, după cum este vorba de diurna în afara țării sau de diurna în țară:
- Pentru diurna pentru deplasări interne plafonul considerat neimpozabil este de 2,5 ori cuantumul stabilit pentru această indemnizație prin hotărâre de Guvern pentru angajații autorităților și instituțiilor publice.

- Pentru diurna pentru deplasări externe, în afara țării, plafonul considerat neimpozabil este de 2,5 ori cuantumul legal stabilit pentru diurna externă, prin hotărâre de Guvern acordat personalului român trimis în străinătate cu misiuni cu caracter temporar.

Diferenţa peste această valoare este considerată venit asimilat salariilor şi va fi inclusă în veniturile salariale si în baza de calcul a impozitului pe venit, deci va intra in calculul indemnizaţiei pentru creşterea copilului.
Adică dacă impozitarea se face de la 87,5 și eu măresc diurna pana la 100 se ia în calcul doar cei 12,5 la indemnizație?

Cornel Vasile a scris:

Diurna este impozabilă pentru partea sau suma care depășește plafonul diurnei considerat a fi neimpozabil. Acest plafon este diferențiat, după cum este vorba de diurna în afara țării sau de diurna în țară:
- Pentru diurna pentru deplasări interne plafonul considerat neimpozabil este de 2,5 ori cuantumul stabilit pentru această indemnizație prin hotărâre de Guvern pentru angajații autorităților și instituțiilor publice.

- Pentru diurna pentru deplasări externe, în afara țării, plafonul considerat neimpozabil este de 2,5 ori cuantumul legal stabilit pentru diurna externă, prin hotărâre de Guvern acordat personalului român trimis în străinătate cu misiuni cu caracter temporar.

Diferenţa peste această valoare este considerată venit asimilat salariilor şi va fi inclusă în veniturile salariale si în baza de calcul a impozitului pe venit, deci va intra in calculul indemnizaţiei pentru creşterea copilului.