Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Buna ziua, In urma succesiunii facute de pe urma ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Buna ziua, In urma succesiunii facute de pe urma tatalui meu, ...

Buna ziua,

In urma succesiunii facute de pe urma tatalui meu, am intrat in posesia unei case cu teren de 400 de mp si a unui teren de 200 de mp, mama renuntand la cota ei parte in totalitate.
Problema e urmatoarea: In cf-ul in care se regaseste casa cu teren apare 1/1 cota actuala pe numele meu dar in cf-ul terenului scrie:
- "Act notarial nr. certificat de mostenitor nr. .... din ..., emis de ...., act notarial nr. act de lichidare a regimului comunitatii legale autentificat sub nr. 3744/06-10-2015 emis de ......"
- "B2 Intabulare, drept de PROPRIETATE, dobandit prin Succesiune, cota actuala 1 / 2" si numele meu.
- "B3 Intabulare, drept de PROPRIETATE, partaj voluntar, dobandit prin Conventie, cota actuala 1 / 2." si numele meu.

Asta inseamna ca e jumate am dobandit prin mostenire si jumate prin conventia in care a renuntat mama?
Deci ar trebui sa fie in proportie de 1/1 al meu?
Asta inseama ca sunteti 100% proprietar pe teren.
50% provine din mostenirea dupa tata
50% provine din partajul succesoral (cota mamei care a renuntat in favoarea dumneavoastra).