avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 997 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Buna ziua, In urma succesiunii facute de pe urma ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Buna ziua, In urma succesiunii facute de pe urma tatalui meu, ...

Buna ziua,

In urma succesiunii facute de pe urma tatalui meu, am intrat in posesia unei case cu teren de 400 de mp si a unui teren de 200 de mp, mama renuntand la cota ei parte in totalitate.
Problema e urmatoarea: In cf-ul in care se regaseste casa cu teren apare 1/1 cota actuala pe numele meu dar in cf-ul terenului scrie:
- "Act notarial nr. certificat de mostenitor nr. .... din ..., emis de ...., act notarial nr. act de lichidare a regimului comunitatii legale autentificat sub nr. 3744/06-10-2015 emis de ......"
- "B2 Intabulare, drept de PROPRIETATE, dobandit prin Succesiune, cota actuala 1 / 2" si numele meu.
- "B3 Intabulare, drept de PROPRIETATE, partaj voluntar, dobandit prin Conventie, cota actuala 1 / 2." si numele meu.

Asta inseamna ca e jumate am dobandit prin mostenire si jumate prin conventia in care a renuntat mama?
Deci ar trebui sa fie in proportie de 1/1 al meu?
Cel mai recent răspuns: Vladislav20 , utilizator 19:31, 30 Iulie 2024
Asta inseama ca sunteti 100% proprietar pe teren.
50% provine din mostenirea dupa tata
50% provine din partajul succesoral (cota mamei care a renuntat in favoarea dumneavoastra).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Extras cf pentru informare - ipoteca in favoarea bancii ralucagrecu ralucagrecu Buna ziua, Dorim sa cumparam un apartament, iar proprietarul a avut ipoteca in favoarea bancii (pe o suma echivalenta cu 1/4 din valoarea apartamentului). ... (vezi toată discuția)
Bună ziua! În data de 17.04.2003 părinți mei au cumpărat ... DC4295 DC4295 Bună ziua! În data de 17.04.2003 părinți mei au cumpărat întregul drept de proprietate asupra unui imobil și dreptul de folosință asupra terenului ... (vezi toată discuția)
Buna ziua.intabulare, drept de proprietate, dobandit prin conventie, ... niculescut niculescut Buna ziua.Intabulare, drept de PROPRIETATE, dobandit prin Conventie, cota actuala 1/1 poate fi atacat in instanta? (vezi toată discuția)