avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 552 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... incredintare minor inafara casatoriei
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

incredintare minor inafara casatoriei

buna ziua
am un minor in varsta de trei ani si cateva luni
nu am fost casatorita cu tatal minorului
minorul este recunoscut de tata dar nu ii plateste nimic si de cate ori are ocazia ma sicaneaza ca o sa imi ia copilul si o sa plece cu el si nu o sa il mai vad niciodata
as dori sa obtin custodia minorului sa nu mai am astfel de probleme
cum pot sa deschid o actiune de incredintare a minorului
va multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: avocat Moloman George , Avocat 23:41, 28 Februarie 2010
~ Conținut șters la cerere ~
Va recomand sa consultati un avocat deoarece in cauza pe langa formularea cererii de chemare in judecata sunt necesare incuviintarea si administrarea mai multor probe, respectiv inscrisuri, interogatoriu, ancheta sociala, interogatoriu, martori.
Nu in ultimul rand, instanta va avea in vedere interesul minorului...
Introduceti o cerere de incredintare a minorului,insa este necesar,asa cum vi s-a spus si mai sus,sa apelati la un avocat:)
Mult succes!
Da, ar fi bine sa va angajati avocat deoarece ati putea sa pierdeti procesul cumva aiurea.
Macar sa va redacteze un avocat actiunea pentru a putea primi si explicatii de la acesta cu referire la ce aveti de facut la proces.

avocat Claudiu Lascoschi
va multumesc pentru sfaturi
as mai avea o intrebare
daca tatl nu se prezinta la tribunal si nici nu isi trimite un reprezentant ce se intampla?
va multumesc anticipat

Alte discuții în legătură

Cerere pentru custodia unui copil minor sub 14 ani mickey_hd mickey_hd -ce acte sunt necesare pentru a `obtine custodia unui copil minor sub 14 ani -cum se complecteaza cererea (vezi toată discuția)
Custodia copilului marga_mmss marga_mmss buna ziua! vreau sa inchei o relatie de \"uniune consensuala\" (cred ca asa se numeste :)) si sa iau copilul in varsta de doi ani cu mine. motivul il ... (vezi toată discuția)
Cerere de incredintare a minorului nicusor george nicusor george cum sa formulez o cerere de incredintare a minorului catre mama ,acesta fiind in crestere la tata prin hotarare judecatoreasca definitiva.Mentionez ca ambii ... (vezi toată discuția)