Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua! Dacă mă puteți ajuta cu un răspuns... ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua! Dacă mă puteți ajuta cu un răspuns... De cate ...

Buna ziua!
Dacă mă puteți ajuta cu un răspuns...
De cate ori, în timpul unui proces pt o pensie alimentara, mai mare, decât cea care se plătește în prezent,îți poate controla tribunalul veniturile la ANAF?procesul încă durează,și vreau să știu dacă mă pot angaja pe un salariu mai mare...sau sa mai aștept...
De ce ati mai aștepta pana sa va angajați pe salariu mai mare? Decât sa platiti pensie mai mare, mai bine câștigați și dvs mai puțin?!
Nu verifica de mai multe ori, oricum.
Si in plus, pensia se stabilește în procent în cele mai multe cazuri, deci așteptați degeaba.
Daca va fi vorba de suma fixa, se face o medie pe ultimele 6 luni teoretic.

Daca va fi stabilita in procent, nu va conta cand va angajati pe un venit mai mare caci de la data maririi venitului creste automat si valoarea pensiei.

Insa - chiar si cu o hotarare pronuntata - oricand se iveste o schimbare se poate solicita fie marirea, fie micsorarea pensiei.

De aceea stabilirea obligatiei de plata in procent este mai utila, preintampinand alte procese in viitor.

Pensia se stabileste in procent in functie de numarul copiilor(in cele mai multe cazuri, sau mai rar se stabilesc sume fixe), iar daca se ajunge la executare silita, executorul verifica constant.
lilivasiliu, utilizator
Pensia se stabileste pana la maximul legal oricum, in procent, cota (preferabil) sau suma fixa.
Daca dosarul dureaza prea mult, se poate cere o a doua adeverinta. Daca se banuieste ca s-au schimbat veniturile, se poate cere o alta adeverinta sau solicita, mai rau, o modificare a modului de plata. Nu ati discutat cu niciun avocat? Incercati sa intelegeti scopul legii, caz in care veti sti cum sa luati decizia. Ea difera de la caz la caz in functie de scopurile partilor, de intentii, buna-credinta etc.
Liliana Gradinaru, Avocat