Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, Are banca dreptul să pună ipoteca pe ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, Are banca dreptul să pună ipoteca pe cotă parte ...

Buna ziua,
Are banca dreptul să pună ipoteca pe cotă parte dintr-un drum privat comun? Suntem mai mulți proprietari, unu dintre a achiziționat prin credit ipotecar locuință, iar pe cotă dansului din drumul de acces apare în cf interdicție de grevare. Pe mine că vecin mă afectează, trebuie sa cer acordul băncii pentru a putea da drept de uz și servitute unei companii de energie.
Buna ziua,
Da banca are dreptul si orice alt creditor are acel drept. Pe dvs nu va afecteaza cu ceva. Ca este banca sau ca este proprietarul, totuna este.
Da, are dreptul.
Când a cumpărat vecinul respectiv, a cumpărat casa, terenul și o cota indiviza din drum.
În momentul în care a contractat acel credit și a ipotecat imobilul, ipoteca se întinde si asupra tuturor bunurilor și accesoriilor de țin de acel imobil.