Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua! Am o întrebare, m-am angajat la un loc de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua! Am o întrebare, m-am angajat la un loc de munca ...

Bună ziua! Am o întrebare, m-am angajat la un loc de munca de asistenta clienți prin telefon. Când sa semnez contractul m a pus sa semnez o declarație cum ca "declar ca nu am cazier judiciar, și dacă la momentul primirii documentului rezulta ca aveți cazier judiciar firma poate sa propună încetarea contractului". Eu deoarece am cazier pentru consum de cannabis am presupus, ca atunci când îl voi da vor evalua dacă pot sa continui contractul sau nu. Astăzi ma gândeam sa nu fie problema de fals în înscrisuri sub semnătura privata și mi am dat demisia, deoarece este interpretabila declarația aceea. Poate acum angajatorul sa obțină cazierul fără ca eu sa fiu deacord (am avut 15 zile sa l aduc și nu l am adus, deoarece eram angajat doar de 2 zile) , și în consecință sa mi facă probleme pentru fals în înscrisuri sub semnătura privata sau alte fapte similare?
Ati dat declaratie ca nu aveti cazier?