Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Sfaturi mostenire cu partaj voluntar implicat.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Sfaturi mostenire cu partaj voluntar implicat.

Buna ziua! Va rugam sfaturi cum ar trebui sa se procedeze in urmatoarea situatie: se dau 5 frati care fac partaj voluntar dupa o mostenire. Unul renunta, restul impart terenuri iar casa batraneasca si teren pe langa casa o primeste mezinul proaspat casatorit. Dupa 10 ani mezinul decedeaza neavand copii si cu sotia plecata cu anii in strainatate. Cine si cum are dreptul la mostenire?
Drepturi la masa de mostenit au sotia supravietuitoare si fratii defunctului, respectiv colateralii privilegiati adica frati/surori (presupunand ca defunctul nu mai are parinti in viata). Intre cei cu drepturi se numara acum si fratele care a renuntat initial la mostenirea parintilor lor.
trandafir2, moderator
Multumesc de raspuns.
Intradevar parintii sunt decedati.
In ce proportii mostenesc partile?
În concurs cu soțul supraviețuitor, colateralii ordinari ai defunctului, indiferent de numărul lor, culeg împreună un sfert din moștenire. Adica sotia supravietuitoare va lua 3/4 din mostenire, iar 1/4 din mostenire vor reveni celor 4 frati, adica cate 1/16 fiecare.