Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Buna ziua . Eu sunt cetatean roman( dna) si sunt ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Buna ziua . Eu sunt cetatean roman( dna) si sunt casatorita in ...

Buna ziua .
Eu sunt cetatean roman( dna) si sunt casatorita in anglia cu un cetatean de origine asiatic ( are ILR dar nu e inca british ) .
Avem un copil care are cetatenie british dar si romana ( certificat de nastere si pasaport ) .
Ce drepturi am eu ca mama in Romania daca copilul calatoreste doar cu mine ?
Sotul meu are vrun drept in ceea ce priveste copilul in romania ?
Intreb asta caci in caz de separare legala de sot as vrea sa stiu cam unde ma aflu in privinta asta ? As vrea sa apelez la sfaturile unui avocat dar vreau in principiu sa stiu ca idee .
Va multumesc anticipat
AM
Răspunsul este DA, tatăl copilului este TATĂ cu DREPTURI și în România.

Tatăl copilului are aceleași drepturi egale cu dumneavoastră, iar copilul are dreptul prin lege să aibă doi părinți în interesul bunei sale dezboltări psihoafective.
Autoritatea părintească se exercită egal și în comun de către ambii părinți.

Asta se aplică în România conform legilor de aici.
Dapix, utilizator
Tatal are drepturi asupra copilului indiferent în ce tara va aflati, însă aceste drepturi pot fi restrânse sau poate fi chiar decăzut din ele în anumite condiții.
Trebuie sa contactati un avocat pentru o consultanta și sa fiți pregătită sa va expuneți viata de la A-Z dacă doriți restrângerea drepturilor, pentru ca avocatul sa poată identifica dacă exista sau nu motive cât și probe.
Avocat Neagu Elena, Avocat
Dacă în prezent locuiți în Anglia, tatăl copilului are drepturile părintești conform legilor engleze.

Dacă veți veni în România, tatăl copilului va beneficia de drepturile părintești conform legilor românești.
În România nu veți reuși să decădeți un tată din drepturile părintesti, decât numai dacă este consumator de droguri, este criminal, sau pune în pericol viața copilului său.
Dapix, utilizator